Najczęściej popełniane błędy na budowie

Małe zainteresowanie tematem

Dach to jeden z kluczowych elementów nowego domu. Spiesząc się z budową często traktujemy ten temat jako mało istotny i nie przywiązujemy uwagi do tego z czego nasz dach będzie wykonany i co się z nim będzie później działo. Interesujemy się też tym tematem zbyt późno.

male-zainteresowanie
pospiech

Zamawiamy dach na ostatni moment

Często zamówienie na dach składamy w momencie kiedy firma budowlana kończy stawiać mury. Bardzo zależy nam wtedy na czasie, aby prace na budowie były kontynuowane bez przerwy. Chcąc zaoszczędzić wybieramy więźbe dachową świeżą, dopiero co wyprodukowaną.

Drewno jest niezgodne z projektem

Jak już wiesz z informacji powyżej drewno kiedy wysycha kurczy się. Zamawiając drewno niezgodne z projektem, czyli świeże, często zapominamy, że zaprojektowany wymiar, wycięty ze świeżego drewna z czasem zmniejszy się. Oznacza to, że kładąc na dach np. świeże belki 8 x 18 cm po kilku tygodniach będą one miały 7 x 16 cm co znacznie obniża ich wytrzymałość.

niezgodne
kalkulator

Szukamy oszczędności
w nieodpowiednim miejscu

Finanse są bardzo istotne jednak wartość dachu to zwykle 2-3% całej kwoty jaką przeznaczamy na budowę. Często szukamy ofert nieznacznie tańszych nie patrząc na jakość zamawianego drewna. Wybierająć nieodpowiedni materiał na więźbe ponosimy później dodatkowe koszty związane z dachem.

Impregnowanie mokrego drewna

Wiemy, że drewno należy zaimpregnować. Zapominamy jednak o tym, że impregnat nie może wchłonąć w drewno, w którym jest woda. Kończy się to często tym, że drewno pomalowane z zewnątrz barwnikiem, który zawiera impregnat nie jest praktycznie w ogóle zabezpieczone przed działaniem pleśni, grzybów i owadów. Drewno sezonowane lub suszone wchłonie dużo więcej środka impregnującego i będzie dobrze zabezpieczone.

impregnacja
nieodpowiednie

Doradzamy się nieodpowiednich osób

W każdej kwestii najlepiej porozmawiać ze specjalistami. Musimy jednak pamiętać, że każdy sprzedawca będzie zachwalał swój towar. Każdy wykonawca będzie chciał taki materiał, aby najłatwiej i najszybciej wykonać swoją pracę. Każdy projektant i kierownik budowy jednak zawsze powie, że świeże drewno jest nieodpowiednie do konstrukcji i należałoby wykorzystać jednak sezonowane lub suszone.

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Każdre rozwiązanie jest uzależnione od dwóch ważnych czynników: budżetu i czasu jakim dysponujemy.

Niski budżet - dużo czasu

Jeśli nie chcemy wydawać dużej kwoty na dach i otrzymać dobrej jakości drewno pomyślmy o tym odpowiednio wcześniej.

Do każdego projektu załączona jest specyfikacja, według której można zamówić dach. Jeśli takie zamówienie złożymy odpowiednio prędzej możemy poprosić, aby tartak przygotował więźbe do przechowania i w ten sposób drewno naturalnie wyschnie.

Wysoki budżet - mało czasu

Jeśli zależy nam na dobrym materiale i nie zależy nam na najniższej cenie możemy wykorzystać drewno suszone.

Drewno po przetarciu trafia do suszarni i w ciągu kilkudziesięciu godzin z konstrukcji usuwana jest woda. Proces ten z uwagi na krótki czas i wysoką temperaturę nie wpływa tak dobrze na drewno jak proces naturalny. Wiąże się też z wyższym kosztem produkcji i wyższą ceną.

Prześlij projekt budowlany lub specyfiakcję dachu do wyceny

Napisz na sprzedaz@drewnotex.pl lub zadzwoń +48 782 149 040

Zadzwoń: 
+48 604 651 191

Zakład Przerobu Drewna DREWNOTEX

prowadzone przez
Pineplus Sp. z o. o.
Łazienna 9, 87-300 Brodnica
NIP: 8741805190, KRS: 0000952634

Santander Bank Polska SA
58 1090 1506 0000 0001 5101 4554

© 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone