Ile jest wody w drewnie?

Drewno po przetarciu ma wysoką zawartość wody. Surowiec pozyskiwany w zimę, kiedy zatrzymana jest wegetacja zawiera w sobie ok. 35% wody. Ten sam surowiec, pozyskany latem w środku wegetacji zawiera w sobie ok. 45% wody.

Wilgotnosc

Kurczenie się drewna

Drewno z upływem czasu tracąc wodę kurczy się. Ważne, aby było przetarte z odpowiednim naddatkiem. Po skurczeniu się drewna do naturalnych wymiarów zachowa wtedy projektowany wymiar i wytrzymałość.

Pękanie drewna

Tarcica z upływem czasu pęka wzdłuż słojów. Wynika to z budowy drewna i różnej prędkości kurczenia się poszczególnych jego części. Ważne, aby drewno było nie wystawione na wysoką temperaturę, która spotęguje powstałe pęknięcia i obniży wytrzymałość.

Skręcanie się drewna

Gotowy materiał powinien być odpowiednio składowany. Konstrukcja powinna być składowana na przekładkach, aby zapewnić cyrkulację powierza. Istotne jest też to, aby dociskając odpowiednim ciężarem zminimalizować naturalne skręcanie się drewna.

Ile wody znajduje się w dachu o objętości ok. 10 m3?

Przyjmując powyższe wartości procentowe w dachu o objętości znajduje się ok. 3500 - 4500 litrów wody. Co najmniej połowa tej wody prędzej czy później odparuje z drewna. Wykonując pokrycie dachowe zabezpieczamy dom przed wodą, ale jednocześnie zamykamy możliwość odparowania tej wody na zewnątrz w efekcie ok. 2000 litrów wody odparowuje nam do wewnątrz domu co wpływa tak samo niekorzystnie na zdrowie jak zawilgocone ściany i grzyby, które mogą się pojawić pod wpływem nadmiernej wilgoci.

basen

W świeżo przetartym drewnie na dach znajduje się tyle samo wody co w średniej wielkości basenie.

Możesz zamówić tańszą więźbe odpowiednio wcześniej, aby drewno wyschło lub kupić droższe drewno suszone.

Jakie drewno wybrać na budowę domu?

Każdre rozwiązanie jest uzależnione od dwóch ważnych czynników: budżetu i czasu jakim dysponujemy.

Niski budżet - dużo czasu

Jeśli nie chcemy wydawać dużej kwoty na dach i otrzymać dobrej jakości drewno pomyślmy o tym odpowiednio wcześniej.

Do każdego projektu załączona jest specyfikacja, według której można zamówić dach. Jeśli takie zamówienie złożymy odpowiednio prędzej możemy poprosić, aby tartak przygotował więźbe do przechowania i w ten sposób drewno naturalnie wyschnie.

Wysoki budżet - mało czasu

Jeśli zależy nam na dobrym materiale i nie zależy nam na najniższej cenie możemy wykorzystać drewno suszone.

Drewno po przetarciu trafia do suszarni i w ciągu kilkudziesięciu godzin z konstrukcji usuwana jest woda. Proces ten z uwagi na krótki czas i wysoką temperaturę nie wpływa tak dobrze na drewno jak proces naturalny. Wiąże się też z wyższym kosztem produkcji i wyższą ceną.

Prześlij projekt budowlany lub specyfiakcję dachu do wyceny

Napisz na sprzedaz@drewnotex.pl lub zadzwoń +48 782 149 040

Zadzwoń: 
+48 604 651 191

Zakład Przerobu Drewna DREWNOTEX

prowadzone przez
Pineplus Sp. z o. o.
Łazienna 9, 87-300 Brodnica
NIP: 8741805190, KRS: 0000952634

Santander Bank Polska SA
58 1090 1506 0000 0001 5101 4554

© 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone