Budowa domu – budujesz lub planujesz budowę domu?

Drewno na budowie jest niezbędne. Dowiedz się jakie drewno wybrać, aby otrzymać najlepszy materiał w najniższej cenie.

Poradnik ten powstał na podstawie pytań związanych z drewnem jakie często pojawiają się na budowie. Chcielibyśmy w skrócie opisać temat i przekazać najważniejsze informacje, aby każdy inwestor mógł świadomie podejmować decyzję i wybrać najlepszy materiał do budowy.

Proces przerobu drewna

Pozyskiwanie

Drewno pozyskiwane jest z certyfikowanych źródeł Lasów Państwoych. Materiał odpowiednio sklasyfikowany zamawiany jest pod konkretne zamówienia.

Ważne, aby sprawdzić czy tartak, który wykonuje zamówienia nie kupuje drewna ze źródeł nie wiadomego pochodzenia.

Obróbka drewna

Każda kłoda drewna jest odpowiednio sortowana i skierowana do dalszego przerobu.

Ważne, aby manipulacja odbywała się przez uprawnioną do tego sobę (brakarza) tak aby operator traka przeciął kłody właściwie pod kątem zamówienia.

Sortowanie

Powstałe po przetarciu elementy muszą ponownie zostać sprawdzone pod kątem zakładanej wytrzymałości.

Ważne, aby osoba o odpowiednich kwalifikacjach sprawdziła czy sęki, które widać po odkryciu kolejnych warstw drewna nie obniżają wytrzymałości poszczególnych elementów.

Co dzieje się z przetartym drewnem?

Drewno po przetarciu ma wysoką zawartość wody. Surowiec pozyskiwany w zimę, kiedy zatrzymana jest wegetacja zawiera w sobie ok. 35% wody. Ten sam surowiec, pozyskany latem w środku wegetacji zawiera w sobie ok. 45% wody.

Kurczenie się drewna

Drewno z upływem czasu tracąc wodę kurczy się. Ważne, aby było przetarte z odpowiednim naddatkiem. Po skurczeniu się drewna do naturalnych wymiarów zachowa wtedy projektowany wymiar i wytrzymałość.

Pękanie drewna

Tarcica z upływem czasu pęka wzdłuż słojów. Wynika to z budowy drewna i różnej prędkości kurczenia się poszczególnych jego części. Ważne, aby drewno było nie wystawione na wysoką temperaturę, która spotęguje powstałe pęknięcia i obniży wytrzymałość.

Skręcanie się drewna

Gotowy materiał powinien być odpowiednio składowany. Konstrukcja powinna być składowana na przekładkach, aby zapewnić cyrkulację powierza. Istotne jest też to, aby dociskając odpowiednim ciężarem zminimalizować naturalne skręcanie się drewna.

Ile wody znajduje się w dachu o objętości ok. 10 m3?

Przyjmując powyższe wartości procentowe w dachu o objętości znajduje się ok. 3500 - 4500 litrów wody. Co najmniej połowa tej wody prędzej czy później odparuje z drewna. Wykonując pokrycie dachowe zabezpieczamy dom przed wodą, ale jednocześnie zamykamy możliwość odparowania tej wody na zewnątrz w efekcie ok. 2000 litrów wody odparowuje nam do wewnątrz domu co wpływa tak samo niekorzystnie na zdrowie jak zawilgocone ściany i grzyby, które mogą się pojawić pod wpływem nadmiernej wilgoci.

W świeżo przetartym
drewnie na dach znajduje się
tyle samo wody co
w średniej wielkości basenie.

Możesz zamówić tańszą więźbe odpowiednio
wcześniej, aby drewno wyschło lub kupić
droższe drewno suszone.

Drewno konstrukcyjne to jedyny dopuszczalny materiał
do budowy konstrukcji dachowych

Czym jest drewno konstrukcyjne?

Drewno o określonej według norm wilgotności i przesortowane pod względem wytrzymałości przeznaczone do budowy konstrukcji drewnianych. Produkowane na wymiar według projektu lub według standardów rynkowych - grubość 45 i 60 mm.

Projekt konstrukcji z drewna

Każdy projektant określa klasę drewna konstrukcyjnego: C24, C27, C30 lub C35. Istotne jest, aby do wykonania konstrukcji wykorzystać zaprojektowany materiał tak, aby spełniał swoje właściwości i wymagania.

Najczęściej popełniane błędy

Małe zainteresowanie tematem

Dach to jeden z kluczowych elementów nowego domu. Spiesząc się z budową często traktujemy ten temat jako mało istotny i nie przywiązujemy uwagi do tego z czego nasz dach będzie wykonany i co się z nim będzie później działo. Interesujemy się też tym tematem zbyt późno.

Zamawiamy dach na ostatni moment

Często zamówienie na dach składamy w momencie kiedy firma budowlana kończy stawiać mury. Bardzo zależy nam wtedy na czasie, aby prace na budowie były kontynuowane bez przerwy. Chcąc zaoszczędzić wybieramy więźbe dachową świeżą, dopiero co wyprodukowaną.

Drewno niezgodne z projektem

Jak już wiesz z informacji powyżej drewno kiedy wysycha kurczy się. Zamawiając drewno niezgodne z projektem, czyli świeże, często zapominamy, że zaprojektowany wymiar, wycięty ze świeżego drewna z czasem zmniejszy się. Oznacza to, że kładąc na dach np. świeże belki 8 x 18 cm po kilku tygodniach będą one miały 7 x 16 cm co znacznie obniża ich wytrzymałość.

Szukamy oszczędności
w nieodpowiednim miejscu

Finanse są bardzo istotne jednak wartość dachu to zwykle 2-3% całej kwoty jaką przeznaczamy na budowę. Często szukamy ofert nieznacznie tańszych nie patrząc na jakość zamawianego drewna. Wybierająć nieodpowiedni materiał na więźbe ponosimy później dodatkowe koszty związane z dachem.

Impregnowanie mokrego drewna

Wiemy, że drewno należy zaimpregnować. Zapominamy jednak o tym, że impregnat nie może wchłonąć w drewno, w którym jest woda. Kończy się to często tym, że drewno pomalowane z zewnątrz barwnikiem, który zawiera impregnat nie jest praktycznie w ogóle zabezpieczone przed działaniem pleśni, grzybów i owadów. Drewno sezonowane lub suszone wchłonie dużo więcej środka impregnującego i będzie dobrze zabezpieczone.

Doradzamy się nieodpowiednich osób

W każdej kwestii najlepiej porozmawiać ze specjalistami. Musimy jednak pamiętać, że każdy sprzedawca będzie zachwalał swój towar. Każdy wykonawca będzie chciał taki materiał, aby najłatwiej i najszybciej wykonać swoją pracę. Każdy projektant i kierownik budowy jednak zawsze powie, że świeże drewno jest nieodpowiednie do konstrukcji i należałoby wykorzystać jednak sezonowane lub suszone.

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Każdre rozwiązanie jest uzależnione od dwóch ważnych czynników: budżetu i czasu jakim dysponujemy.

Niski budżet - dużo czasu

Jeśli nie chcemy wydawać dużej kwoty na dach i otrzymać dobrej jakości drewno pomyślmy o tym odpowiednio wcześniej.

Do każdego projektu załączona jest specyfikacja, według której można zamówić dach. Jeśli takie zamówienie złożymy odpowiednio prędzej możemy poprosić, aby tartak przygotował więźbe do przechowania i w ten sposób drewno naturalnie wyschnie.

Wysoki budżet - mało czasu

Jeśli zależy nam na dobrym materiale i nie zależy nam na najniższej cenie możemy wykorzystać drewno suszone.

Drewno po przetarciu trafia do suszarni i w ciągu kilkudziesięciu godzin z konstrukcji usuwana jest woda. Proces ten z uwagi na krótki czas i wysoką temperaturę nie wpływa tak dobrze na drewno jak proces naturalny. Wiąże się też z wyższym kosztem produkcji i wyższą ceną.